Историски највисока стапка на вработеност во ЕУ
Објавено на од во Економија

EUЕвропската комисија објави дека е постигната стапка на вработеност која е историски највисока досега во Европската Унија, додека стапката на невработеност постојано се намалува.

Европската комисија соопшти дека европскиот пазар на труд “продолжува да урива рекорди“, со 239 милиони луѓе вработени во ЕУ, од кои 158 милиони се вработени во еврозоната.

Брисел посочува дека во последните пет години стапката на вработеност не престанала да се зголемува, додека стапката на невработеност постојано е во пад и изнесува 6,9% во ЕУ и 8,2% во еврозоната.
“Вработеноста никогаш не била повисока во ЕУ и во еврозоната”, изјави комесарката за социјални прашања, Маријан Тејсен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×