Истражување на Ројал банка: Секој седми Канаѓанин е сиромашен
Објавено на од во Економија

Сите кои не работат добиваат социјална помош, но сепак, околу 235 илјади Канаѓани живеат на улица или во привремени прифатилишта.

homeless

И покрај фактот што важи за земја со добар систем на социјална заштита, и за сиромашните издвојува милијарди долари годишно, според податоците на Државниот завод за статистика, секој седми Канаѓанин или речиси пет милиони луѓе, живеат во сиромаштија, а меѓу нив и 1,3 милиони деца.

Најновото истражување на една од најсилните канадски банки, Ројал банка, вели дека на просечно семејство со двајца вработени во Ванкувер, за да ги покријат трошоците за купување куќа, му се потребни 88% од приходите во домаќинството, а во Торонто 74%.

Според истражувањето, просечна цена на изнајмена куќа изнесува 2.206 канадски долари, што е за 11% повеќе отколку во првото тромесечје во 2018 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×