Италија бара санкции од ЕУ за Франција заради колонизацијата и осиромашување на Африка
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Франција го повика италијанскиот амбасадор откако италијанскиот вицепремиер ги обвини Французите за експлоатација на Африка и поттикнување на миграцијата.

d9b5e7a35e074509a18852b457f38ae6_18

Во неделата, Луиџи ди Мајо, вицепремиерот на Италија ја повика Европската Унија да воведе санкции за Франција поради нејзините политики во Африка.

Тој рече дека Франција “никогаш не престанала да колонизира десетици африкански држави”.

Ди Мајо, лидер на Движењето Пет Ѕвезди (М5S), кое на власт  во коалиција со екстремно десничарската партија Лига, ги даде последните коментари за време на посетата на централна Италија за време на викендот.

Изјавата доаѓа откако ОН рече дека стравува дека 170 мигранти се удавиле во два одделни медитерански бродоломи.

“ЕУ треба да наметне санкции за Франција и за сите земји како Франција, кои ја осиромашуваат Африка и овие луѓе, бидејќи Африканците треба да бидат во Африка, а не на дното на Медитеранот”, рече тој.

“Ако луѓето си заминат денес, тоа е затоа што европските земји, Франција пред сè, никогаш не престанаа да колонизираат десетици африкански земји”.

Тој рече дека ако не беше Африка, Франција ќе беше рангирана 15-та меѓу светските економии, а не во првите шест.

Италијанската амбасадорка во Франција, Тереза Касталдо, во понеделникот беше повиканa во Министерството за надворешни работи во Париз.

Француските дипломатски извори цитирани од страна на италијанската новинска агенција Анса ги нарекоа забелешките на г-дин Ди Мајо “непријателски и дадени без причина со оглед на партнерство меѓу Франција и Италија во Европската унија”.

Но, Ди Мајо, кој исто така е министер за труд и економија, не се кае.

Тој ја обвини Франција дека манипулира со економиите на африканските земји кои го користат франкот ЦФА, валута од колонијална ера, поддржана од француското Министерство за финансии.

“Франција е една од оние земји што со печатење пари за 14 африкански држави го спречува нивниот економски развој и придонесува за тоа што бегалците ги напуштаат, а потоа умираат во морето или пристигнуваат на нашите брегови”, рече тој.

Франција тврди дека ЦФА-франкот донел добредојдена монетарна стабилност за земјите што го користат, но францускиот претседател Емануел Макрон во 2017 година рече дека останува на афричките влади да одлучат што ќе прават со валутата.

Новата италијанска влада честопати се судира со официјален Париз, било да е за имиграција или политиката во Либија, желна да ја одбележат разликата меѓу себе и претходната централно-левичарска администрација, која имаше добри врски со француските власти.

Италија е дестинација за илјадници кои бараат нов живот во Европа.

Минатата година, Франција ја критикуваше Италија поради тоа што не дозволила бродовите за спасување кои носеле мигранти во Медитеранот да пристапат до пристаништата. Италијански официјални лица одговорија со обвинување дека Франција одбива да прифати мигранти.

“Престанав да бидам лицемер кој зборува само за ефектите од имиграцијата и време е да зборуваме за причините”, рече Ди Мајо.

“Ако Европа сака да биде храбра, мора да има храброст да се соочи со прашањето за деколонизација во Африка”.

Колонијална реликвија

Франција вели дека франкот ЦФА е гаранција за финансиска стабилност, но други го напаѓаат дека е само колонијална реликвија.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) вели дека 4.216 мигранти преминале во Европа по морски пат во првите 16 дена од 2019 година – повеќе од двојно повеќе од бројот што пристигнал во истиот период минатата година.

Другиот заменик-премиер на Италија, Матео Салдини, за последната смрт на мигранти во Медитеранот, на Фејсбук напиша дека “додека европските пристаништа остануваат отворени … за жал шверцерите ќе продолжат да прават бизнис и да убиваат”.

Африкански земји кои го користат франкот ЦФА:

 • Бенин
 • Буркина Фасо
 • Гвинеја-Бисао
 • Сенегал
 • Мали
 • Нигер
 • Да оди
 • Брегот на Слоновата Коска
 • Камерун
 • Габон
 • Чад
 • Централноафриканска Република
 • Екваториа Гвинеја

Италија затвора пристаништа

Италија ги затвори своите пристаништа за спасувачките чамци управувани од добротворните организации во Медитеранот, поради новиот непопустлив пристап кон миграцијата.

По објавувањето на коментарите критикувајќи ја италијанската влада и нејзиниот пристап кон имиграцијата минатата година, Макрон и француската влада во голема мера избегнуваат влегување во вербана војна со Рим.

Меѓутоа, односите меѓу двата главни градови, најчесто блиски сојузници на ЕУ, се влошија откако коалицијата М5С-Лига стана првата единствено популистичка влада во Европската Унија во јуни минатата година.

Ди Мајо и неговиот колега, заменик-премиерот Матео Салдини, од партијата на Лига, неодамна ги поддржаа демонстрантите од “Жолтите елеци” кои демонстрираат против владата на Макрон од ноември.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×