Иванов: Повеќе од кога и да е порано, на светот му треба УНЕСКО
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Повеќе од кога и да е порано, на светот денес му е потребно УНЕСКО. Трагедијата во Париз не потсети колку и ние, во Европа, сме ранливи на глобалниот непоредок. И токму тој непоредок е првиот предизвик за УНЕСКО. Ова денес го порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој учествува на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на Генералната конференција на УНЕСКО, на тема „70 години УНЕСКО – мир и одржлив развој во сложен свет”.

Трагедијата на Блискиот Исток, рече Иванов, нè потсетува дека одржливоста на развојот е тешко остварлив во услови на глобален непоредок. „ Непочитувањето на меѓународното право доведе до тоа УНЕСКО да стане колатерална жртва на глобалниот непоредок. А токму оваа организација треба да ни помогне да го вратиме поредокот“, рече претседателот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×