Изградбата на транспортните коридори клучен линк на земјата со Европа
Објавено на од во Економија
Северна Македонија е една од клучните точки за логистика поради нејзината позиција на Балканот, помеѓу Егејското море и Јадранското море и поврзаноста, но земјата се уште нема целосна железничка и патна инфраструктура за да се поврзе со останатите земји.
мост на коридор 10Иако во нашата земја се вкрстуваат двата паневропски коридори, Коридорот 8 и Коридорот 10, тие не се целосно изградени. Во рамките на идното проширување на ЕУ, транспортните мрежи на новите земји членки треба да бидат интегрирани во европската.  Бизнисмените ја посочуваат транспортната инфраструктура како еден од клучните предуслови за полесно водење бизниси велат дека властите треба а одвојуваат повеќе пари за да се реализираат најкрупните капитални инвестиции. Светска банка исто така посочува дека градењето на патната и железничката инфраструктура, но и нејзино одржување треба да биде меѓу клучните приоритети на властите.
Северна Македонија е една од клучните точки за логистика поради нејзината позиција на Балканот, помеѓу Егејското море и Јадранското море и поврзаноста, но земјата се уште нема целосна железничка и патна инфраструктура за да се поврзе со останатите земји. Иако во нашата земја се вкрстуваат двата паневропски коридори, Коридорот 8 и Коридорот 10, тие не се целосно изградени. Во рамките на идното проширување на ЕУ, транспортните мрежи на новите земји членки треба да бидат интегрирани во европската.
Бизнисмените ја посочуваат транспортната инфраструктура како еден од клучните предуслови за полесно водење бизнис. Поранешниот министер за транспорт, претседавачот на Собранието на Стопанската Комора, Антони Пешев, вели потребно е властите да одвојуваат повеќе пари за да се реализираат најкрупните капитални инвестиции, особено за главните патни и железнички коридори, но според него, ефектите од инвестициите во инфраструктурата може да се видат подоцна, и затоа вообичаено владите не сакаат да инвестираат.
Целиот текст ќе можете да го прочитате во најновиот број на Капитал

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×