Израел ќе гради ограда околу цела земја за да се заштити од “дивите ѕверови”
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху планира да постави ограда околу целата земја со цел да ја заштити државата од влез на Палестинци и други жители од околните арапски земји, кои ги опиша како “диви ѕверови”, објави весникот Time of Israel.

Израелскиот премиер го објави планот за време на неговата посета на границата на Јордан на југот од Израел, додавајќи дека проектот ќе чини милиони шекели, но ќе помогне да се реши проблемот со инфилтрација на припадници на Хамас од територијата на Газа.

“Овој проект е дел од повеќегодишниот план за да се обиколи Израел со заштитна ограда со цел да се заштитиме во сегашниот и проектиран Среден Исток. Во нашето соседство, ние мораме да се заштитиме од “дивите зверови и предаторите”, изјави Нетанјаху.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×