Израел почнува да извезува медицински канабис
Објавено на од во Економија

Израелската влада го одобри законот за одобрување на извоз на медицински канабис. Ова се очекува да ги зголеми владините приходи и да го стимулира земјоделскиот сектор и покрај критиките дека тоа може да доведе до зголемена употреба на марихуана за рекреативни цели. 

izrael izvezuva marihuana

Законот, поддржан од Парламентот минатиот месец, им овозможува на компаниите кои биле одобрени од страна на здравствениот регулатор и полицијата, да извезуваат медицински канабис во земји каде што неговата употреба е легална. Според израелските медиуми, извозот ќе започне за девет месеци.

Некои пратеници се обидоа да го блокираат законодавството, стравувајќи дека зголемениот канабис може да доведе до повеќе дроги на улиците.

Израелските компании кои имаат корист од поволната клима и експертиза во медицинската и земјоделската технологија се меѓу најголемите светски производители на медицински канабис.

Според проценките на владата, извозот на марихуана може да ги зголеми даночните приходи за 1 милијарда шекели (273 милиони долари). Законот, исто така, наметнува строги ограничувања на извозниците и предвидува затвор и тешки парични казни за прекршоци.

Осум компании во Израел одгледуваат канабис, од кои многумина отвориле фарми во странство за да пристапат на меѓународниот пазар.

Десетици компании побараа дозвола од властите за извоз.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×