Извозот на европските пазари ќе расте, но Брегзит може да ги помати сметките
Објавено на од во COVER STORY

Kamion-MK-MontazaПозитивни проценки за најголемите трговски партнери

Повлекувањето на Обединетото Кралство со или без договор со Европската Унија им танцува по нервите на пазарите и создава неизвесност околу проценките за економската активност во повеќето земји во ЕУ, па дури и во Македонија. Доколку британскиот парламент не го усвои договорот за Брегзит, тоа би можело да предизвика трговски хаос што ја засега и Македонија бидејќи со обем на размена на производи од 660 милиони евра лани, Обединетото Кралство е трет најголем трговски партнер на земјата.Во исчекување на исходот од британскиот парламент, релевантните институции засега не ги ревидираат своите проценки за странската побарувачка од Македонија, но секако го перципираат како еден од основните ризици. Според проценките на Владата, реалниот пораст на извозот на стоки и услуги е проектиран на 8,5%.Народната банка во октомври ја ревидираше проекцијата за раст на странската побарувачка на 2%, а надолната ревизија е главно поради Германија, одразувајќи пониска побарувачка и посилно евро.Капитал анализира какви се проценките за растот на бруто домашниот производ (БДП), увозот и извозот годинава во земјите најголеми извозни пазари на Македонија.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×