Извозот од слободните зони над 1,2 милијарди евра, нето извозот 200 милиони евра
Објавено на од во Uncategorized

BunardxikЗа првите десет месеци годинава, компаниите стационирани во слободните економски зони направиле извоз од над од 1,2 милијарди евра. Според прогнозите директорот на ТИРЗ Виктор Мизо  извозот до крајот на годинава ќе надмине 1,4 милијарди евра.
“Во првите десет месеци од годинава го надминавме вкупниот извоз од минатата година во висина од 1,2 милијарди евра за оваа година, со тоа што само месец во октомври имаше бројка на извоз од над 130 милиони евра, што значи дека до крајот на годината јас сум оптимист дека ќе ја надминеме бројката 1,4 милијарди евра извоз од зоните. Но, она што е поважно е дека разликата меѓу извозот и увозот драстично се зголемува на повеќе од 50% на таа апсолутна сума помеѓу извозот и увозот во споредба со минатата година,

така да до крајот на оваа година можеби ќе надминеме додадена вредност од извозот од над 200 милиони евра во зоните, изјави Виктор Мизо, директор на ТИРЗ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×