Извозот за четири месеци над две милијарди долари, раст од 6,8%
Објавено на од во Економија
Извозот на стоки од земјава во првите четири месеци од годинава бележи раст од 6,8 отсто, објави Државниот завод за статистика.
kamioni-izvozВредноста на извезената стока изнесува 2.335.520 илјади американски долари, а вредноста на увезената стока 3.111.373 илјади американски долари.
Увозот во првите четири месеци од годинава во однос на тој период лани бележи пораст од 5,1 отсто.
Трговскиот дефицит, во периодот јануари – април 2019 година, изнесува 775.853 илјади американски долари, покриеноста на увозот со извоз изнесува 75,1 отсто.
Од земјава во овој период најмногу се извезувале катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, деловите на седишта и моторните возила за превоз на 10 или повеќе лица, вклучувајќи го и возачот, со мотор со внатрешно согорување со палење со помош на компресија (дизел или полудизел).
Во увозот, пак, најзастапени биле платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и ќерамичките производи за лабораториска, хемиска и индустриска употреба.
Земјава најмногу во овие месеци тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×