Јапонија ќе лансира невидлив воз во 2018 година
Објавено на од во hi-tech & business

Еден од врвните архитекти на Јапонија дизајнираше воз кој е виртуелно невидлив за оние кои го гледаат однадвор, и истиот ќе биде пуштен во употреба во Токио во 2018 година.

Казујот Сејима дизајнираше камелеонски воз употребувајќи супер рефлективен материјал.

nevidliv_voz„Ограничените експресни патувања во различните сценарија, од планините во Чичибу до средиината на Токио, сметав дека добро ќе биде да се поминуваат на тој начин што возот нежно ќе коегзистира со различностите во природата“, рече Сејима на прес-конференција.

Сејима беше повикан да дизајнира воз како дел од Јапонската железница во сопственост на компанијата „Сеибу Холдинг“ која ќе слави 100 години јубилеј.

Инаку овој дизајн Сејима не го користи по прв пат. Тој претходно го користеше на згради како што е Лувр Музејот во Франција, а ја има добиено и престжната Притцкер награда.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×