Јавниот долг на Србија на крајот од март изнесува 23,39 милијарди евра
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Јавниот долг на Србија изнесуваше 23,39 милијарди евра на крајот на март 2019 година, што претставува 50,9% од бруто-домашниот производ (БДП), објави Министерството за финансии.
narodna banka srbijaЈавниот долг е номинално повисок за 240 милиони евра споредено со крајот на февруари, кога изнесуваше 23,15 милијарди евра, а кога нејзиното учество во БДП изнесуваше 50,4%.
Најнизок  јавен долг е забележано во 2008 година, 28,3%, додека најголем, од 201,2% во 2000 година .
Суфицит на крајот на првиот квартал изнесуваше 15,8 милијарди динари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×