Јункер: Ако не се отвориме за Западниот Балкан таму ќе се врати војната
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„Ако не се отвориме за државите од овој исклучително сложен и трагичен регион, и ако не отвориме европска перспектива за нив, ќе станеме сведоци на враќање на војната во оваа зона, како во деведесеттите години“.

Ова го изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, пред европратениците во Стразбур.

„Не сакам да гледам како војната се враќа на Балканот, и затоа треба да се отвориме за него“, додаде Јункер малку пред ЕК да ги претстави извештаите за напредокот кон ЕУ на државите од Западен Балкан и Турција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×