Јункер со нов план за бегалската криза: Задолжителни квоти за прифаќање 160.000 бегалци
Објавено на од во Политика

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денес ќе предложинов план за бегалската криза кој, се очекува да  предизвика нови тензии меѓу европските држави, како и меѓу националните челници и извршното тело на Европската унија, со оглед на тоа дека многу држави воопшто не сакаат да ги примаат бегалците.

Според она што го пишуваат медиумите, новиот план на Јункер е задолжителни квоти за прифаќање на 160.000 баратели азил, што е четири пати повеќе отколку квотите дадени со мајскиот предлог.

Европските функционери велат дека ќе предложат и постојан механизам за распределување на луѓето чиишто пристигнување предизвикаа големи тешкотии во Италија, Грција и Унгарија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×