Како да го искористите падот на лирата?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Турската лира достигна 7-месечно ниско ниво по откажувањето на изборите во Истанбул. Државните обврзници во земјата исто така беа распродадени, а одлуката сериозно ги вознемири инвеститорите.
liri erdoganПадот на девизните резерви на земјата и сомнежите во врска со подготвеноста на централната банка да преземат понатамошни активности за борба против инфлацијата во високо-краткорочен долг, негативно влијаеа на расположенијата на инвеститорите.
Приносот на 10-годишните обврзници на турската влада со рок на достасување во 2029 година се зголеми за 13 базични поени на 8,017% на годишна основа.
Во меѓувреме, трошоците за осигурување на долгот на Турција во однос на неисполнување на обврските, со петгодишни замени, исто така, скокнаа на највисоко ниво од крајот на март, според податоците на Маркит.
Индексот на Borsa Istanbul 100 Base Bourse падна за 2,1%, а под-индексот кој ги следеше перформансите на турските банки изгуби 3%.
Тоа значи дека инвеститорите ја имаат првата можност  да се состанат и да ги искористат неодамнешните настани.
Пол Мекнамара, менаџер на должнички средства во GAM, додаде дека одлуката од Истанбул може да “промовираат одлив на капитал од земјата, која станува тесно место за луѓето кои не се согласуваат со Ердоган”.
Сепак, според Мекнамара, вестите нема да предизвикаат “масовна промена” во расположението, бидејќи многу инвеститори веќе се зафатија со сценариото дека АКП ќе ги оспори изборните резултати.
Фич минатата недела рече дека има негативни кредитни рејтинзи за Турција поради “слабите надворешни финансии, кои имаат потреба од надворешно финансирање, ниски девизни резерви, висок нето надворешен долг и висока инфлација” . Рекордната економска и политичка нестабилност, исто така, ги влоши работите, според рејтинг агенциите.
Скептицизмот за турската лира е сериозен
Рејтинг агенцијата S & P Global очекува сериозно поевтинување на турската лира во следните три години, во средина на сериозен раст на банкарските кредити. Агенцијата предвидува удвојување на лошите кредити во текот на следните 12 месеци.
“Очекуваме турската валута да има стабилна девалвација дури до 2022 година”, изјави Максим Рибников, аналитичар во S & P Global за време на конференцијата.
Аналитичарот од банкарскиот сектор – Магарет Кујумджјан додаде дека нивото на необслужени кредити, дефинирани како задоцнети заеми од најмалку 90 дена, ќе го достигне нивото од 8% до крајот на годината. Според него, сепак, проблемот е многу посериозен, како големиот број на лоши кредити, со долгови од над 30 дена, кои изнесуваат меѓу 15 и 20%.
Проблемите во Турција не се од вчера. Турската лира беше најголемата губитничка валута во однос на доларот во 2016-та година, кога загуби 17% од својата вредност. Во 2017-та година таа продолжи со загубата, макар и со забавени стапки, имаше загуба од нови 15% од својата вредност. Во изминатата година поевтинувањето на турската лира доби на интензитет и достигна 38.5% во однос на американскиот долар.
Друг сериозен проблем кој води до опаѓачки притисок врз националната валута на Турција се странските инвестиции, на кои се потпира за финансирање на големиот буџетски дефицит. И кризата на доверба иницираше “сушење” на овој извор.
Поевтинувањето на лирата покрена т.н. “домино ефект”. Штедачите во турски лири, кои стравуваат од понатамошно поевтинување на валутата, ги разменуваат своите заштеди во злато или во други стабилни валути, што покажува дополнителен опаѓачки притисок врз националната валута на земјата.
Треба да се споменат и големите турски корпорации кои зеле кредити во други валути и чие должничко бреме расте, со поевтинување на фунтата. Ова претставува значителен ризик за целокупниот финансиски систем во земјата.
Не сите се губитници од падот на лирата
Амортизацијата на турската лира е добра вест за сите  кои планираат летен одмор во Турција. Лира е поевтина не само во споредба со американскиот долар туку и кон еврото.
Падот на турската лира може да се користи во неколку правци. Прво, можете да го планирате вашиот летен одмор, или празниците на море во Турција.
Шопинг-туризмот е друга форма во која директно може да го искористите поволностите од падот на лирата.
Меѓутоа, мора да имате неколку работи што треба да ги разгледате кога ќе заминете да трошите во Турција:
Пред да стапнете во Турција сменете ги еврата во лири
Во текот на мајските празници девизниот курс за еврото не беше полош отколку во туристичко место како Кушадаси.
Не плаќајте во евра
Ако  плаќате во евра наместо во турски лири, предложениот курс, најверојатно ќе е далеку полош од оној во менувачниците, како во некои случаи (дискотеки, или барови) може да е дури и до 10- 15% под официјалниот курс.
Покрај тоа, секоја цена ќе ви се заокружува во евра, што ќе значи дека може да плаќате дури до 50% повеќе, кај мали износи.
Избегнувајте електронски плаќања
Во повеќето продавници во Турција постојат две цени – еден за кеш и еден за картичка. Како што веројатно мислите, цената за плаќање во кеш е пониска од онаа за картичка.
Купувајте во турски лири
Освен фактот дека цените се многу попрофитабилни во турските лири, трговците на мало, многу поверојатно ќе направат отстапки во турски лири отколку во евра. Тука, се чини дека психолошките фактори се мешаат и чувството дека турската лира, како постојано депресивна валута, не е толку важна како еврото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×