Како е да се биде европратеник – во евра
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

8757,70 евра месечно е основната плата на член на Европскиот Парламент. Освен тоа, за секој ден кога пратениците се присутни на пленарни или во комисии, добиваат уште 320 евра.

evroparlament-1024x684Секој европратеник, исто така, има буџет за канцелариски трошоци од 4513 евра месечно за телефони, простории и компјутерска опрема.

Европскиот Парламент покрива 2/3 од медицинските трошоци на своите членови. Тие исто така имаат право на дополнителна пензија од 3,5% од платата за секоја година како заменици. На сегашното ниво на плата, член кој го поминал целиот мандат на 63-годишна возраст, ќе добива околу 1.500 евра секој месец на неговата пензија. Последно, но не и најмалку важно, Европејците имаат можност да платат за соработниците речиси 25.000 евра.

Од платата (8757 евра) и дневниот додаток (320 евра дневно), пратеникот во Европскиот Парламент заработува повеќе од 10.000 евра месечно нето приход. Околу 30.000 евра се распределуваат месечно – пари за канцеларии и соработници.

Во Франција, европарламентарците од неколку партии кои билепод истрага за злоупотреба на пари за соработници и канцеларии, се пријавени дека ги користат парите на Европскиот парламент за да ги одржуваат партиските канцеларии дома.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×