Како ќе изгледа фабриката за авионски делови на Боинг и Ербас, во Загреб
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Фабрика на површина од 12.000 квадратни метри треба да биде завршена до крајот на 2020 година, а производството во фабриката започнува во 2021 година. Тој ќе има два дела – дел за производство и дел за инженери, рече претседателот на FACC, Роберт Матхлингер.

faac zagreb 01Поради изградбата на фабрика за производство на делови за авиони во Јаковље, во близина на Загреб, стручните училишта веќе објавија дека ќе ги променат наставните програми за да се прилагодат на потребите на фабриката и со тоа да создадат нова работна сила, рече министерот за економија, Дарко Хорват, по состанокот во Банско Дворе на состанокот на премиерот Андреја Пленковиќ, претседателот на австриската компанија FACC и претседателот на одборот на директори AVIC Cabin Systems Co. Ограничена од Кина, која вчера купи 55,5% од акциите во австриската компанија.

faac zagreb 02

Производство од 2021 година

Инвестицијата вреди 33 милиони евра и ќе отвори 600 работни места. Земјиштето од 130 илјади квадратни метри веќе беше купено во претприемачката зона на Јаковље, а сега се издава дозволата и почетокот на изградбата. Површината на фабриката од 12.000 квадратни метри треба да биде завршена до крајот на 2020 година, а производството во фабриката започнува во 2021 година. Тоа ќе вклучува два дела – дел за производство и дел за инженери – рече претседателот на ФАЦЦ, Роберт Махтлингер.

faac zagreb 03

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×