Како ќе влијае целосната забрана за увоз од Иран врз глобалниот пазар на нафта ?
Објавено на од во Економија
Според пресметките на експертите од RBC Capital Markets, цитирани од Business Insider, тоа ќе чини губење на меѓу 700 и 800 илјади барели на ден.
offshore oil and gas fire case or emergency case,По значителното поскапување, на почетокот на октомври минатата година и колапсот на цените кон крајот на минатата година, 2019 година досега се покажа доста силна за нафтениот пазар. Во изминатите три месеци, суровините забележаа значително зголемување на глобалниот пазар по санкциите против Венецуела, како и превирањата во Либија и Нигерија.
Оваа недела започна со рекордни цениа за американската сурова нафта, која во изминатите шест месеци достигна вредност до 66,14 долари за барел. За три месеци, West Tech Intermediate (WTI) се зголеми за повеќе од 10 долари на крајот на јануари, од околу 53 долари за барел.
Последниот скок дојде по веста дека Вашингтон ќе ги укине санкциите за санкциите за увозот на нафта од Иран од почетокот на мај.
Минатата година, администрацијата на претседателот Доналд Трамп објави дека ќе воведе исклучок за некои од најголемите увозници на земјите од Заливот, за да се  избегне покачување на цените. Но, од 1 мај, овие земји, вклучувајќи ги Кина, Индија и Турција, ќе бидат подложни на санкции ако продолжат да увезуваат од Иран.
Во одговор од Техеран велат дека се подготвени да го затворат Ормузкиот теснец, кој ги поврзува Оманскиот и Парсийския залив и е клучен транспортен коридор за извознички на нафта од регионот.
Според пресметките на експертите од RBC Capital Markets, цитирани од Business Insider, тоа ќе чини губење на меѓу 700 и 800 илјади барели на ден. Од своја страна Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати тврдат дека се подготвени да се компензира недостигот во снабдувањето при неопходност.
“Тоа ќе донесе многу повеќе несигурност кај глобалните испораки”, смета аналитичарот од Petramatrix Оливер Џејкоб, цитиран од Reuters.
Кој увезува иранска нафта?
Земјите што може да имаат корист од ослободувањето за увоз на иранска нафта беа Кина, Индија, Јапонија, Јужна Кореја, Тајван, Турција, Италија и Грција. Во три од овие осум земји веќе се намали на нула увозот од Иран. Тоа се Италија, Грција и Тајван.
Турција, Јужна Кореја и Јапонија сега ќе бидат принудени да бараат алтернативни извори со потенцијално повисоки цени, но наоѓањето на соодветен нов извор може да се постигне на краток рок.
Колку се потпираат на иранската нафта?
  • Кина – 360.000 барели дневно;
  • Индија – 300.000 барели дневно;
  • Јужна Кореја – 200.000 барели дневно;
  • Јапонија – според последните податоци, 108.000 барели дневно;
  • Турција – околу 60.000 барели дневно.
Според Блумберг, најмногу  од купувачите на иранската нафта ќе бидат погодени азиските земји Индија, Јужна Кореја, Кина и Јапонија. Со порастот на цените на стоките, валутите на земјите зависни од увозот ќе ослабнат и инфлацијата ќе се зголеми.
Дури и ако тоа гарантира поголеми резерви од Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, промената специјално за Јужна Кореја ќе биде тешка. Причината е што земјата увезува само форма на ултра-ниско масло, кое се користи во производството на петрохемиски производи. Некои аналитичари велат дека решение за земјата би било да почне увоз на нафта од САД, но тоа ќе го направи значително поскапо за увоз.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×