Како Полска го решава проблемот со „одливот на мозоци“
Објавено на од во Економија

Варшава донесе серија даночни мерки како би ја задржала високо квалификуваната работна сила и некако го врати трендот на „празнење“ на земјата.

poles_2467738bИселување на млади високообразовани лица во потрага по подобра заработка и услови за живот, особено ги погодува државите од маргините на ЕУ и оние што неодамна се придружија на оваа заедница.

Официјалното истражување на ЕУ за ова прашање откри дека во 2017 година скоро 17 милиони граѓани на ЕУ се преселиле во другите земји членки на ЕУ, од кои 32% биле на возраст меѓу 15 и 34 години.

Германија и Велика Британија се означени како двете држави со најдобри услови за млади европски граѓани, додека земјите од каде што потекнуваат најголем број млади кои бараат подобри услови за развој на кариерата, се Романија, Полска, Италија и Португалија. Хрватска е исто така една од земјите за кои често се зборува дека е „празна“.

Високо образовани млади европски граѓани избраат урбани центри во северните земји на ЕУ: Шведска, Ирска, Естонија и Данска. Клучен фактор во изборот на земји е достапноста на работни места и потребата за одреден персонал. Потоа се зема предвид привлечноста на дестинацијата, односно социјалните и економските услови, а потоа и културниот живот.

Ова значи дека повисоката заработка е двигател за иселување, но мора да има некои други услови што го сочинуваат животот надвор од вашата кариера.

Соочени со овие проблеми, земјите од Централна и Источна Европа предлагаат радикални даночни олеснувања за младите, како дел од напорите да се спречи одливот на квалификувани работници во западните земји на ЕУ. Во крајна линија е дека „одливот на мозоци“ го намалува економскиот поглед на централните и источните земји, бидејќи младите „непропорционално ја практикуваат“ слободата на движење во ЕУ во потрага по подобра плата за работни места.

За да ги задржат високообразованите млади луѓе, Полска одлучи дека од 1 август нејзините граѓани под 26 годишна возраст, кои заработуваат помалку од 85.528 злоти (20.000 евра), што е месечна плата од околу 1.600 евра, повеќе нема да мора да плаќаат данок на доход .

Ова значи дека данокот на доход е укинат за околу два милиони млади Полјаци. Објаснувајќи го законот, премиерот Матеуш Моравиески рече дека 1,7 милиони луѓе ја напуштиле земјата во изминатите 15 години откако Полска влезе во ЕУ. Пред да го опише демографскиот пад како загуба на „енормна загуба“,

Моравјански рече дека тоа значи да се премести цел град со големина на Варшава. Сепак, просечната годишна плата во Полска е помалку од 14.000 евра, што значи дека прагот е релативно висок за локалните млади.

Во меѓувреме, Хрватска предложи да се укине данокот на доход за лицата под 25 години и да се намали на половина за лица на возраст од 25 до 30 години. Предложените измени се очекува да бидат завршени во наредните месеци, при што новата легислатива ќе стапи во сила на 1 јануари 2020 година.

Сепак, аналитичарите имаат големи сомнежи дека мерките за ослободување од данок може значително да го спречат одливот на млади високо образовани работници. Проблемот е во тоа што младите образовани луѓе се преселуваат во други земји не само заради висината на приходот. Повеќето од нив сакаат различно културно искуство, начин на живот или едноставно не гледаат долгорочна иднина во нивната земја.

Иако овие популарни мерки за спречување на емиграцијата се добронамерни, сомнително е дека тие на крајот ќе го решат основниот мотив за преземање на овие мерки – спречување на падот во Централна и Источна Европа. Главните фактори зад предвидениот пад се намалениот наталитет, растечкиот тренд на емиграција на младите, а некои експерти проценуваат дека придонесува и политиката на владите на централна и источна Европа за спречување на миграциите од Азија и северна Африка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×