Како порасна американскиот хипотекарен долг од 112 милијарди долари на историско ниво од 15 трилиони долари?
Објавено на од во Економија
Цените за домување низ целиот свет се зголемуваат многу пати од 1940-тите. Во Америка, на пример, според Бирото за попис на САД, просечната цена на сместување таму била 30.600 американски долари (прилагодена за инфлацијата). Од 2017 година, веќе се 193.500 американски долари.
640xНе е изненадувачки, како што растат цените на куќите, така се зголемува и обемот на хипотеки, бидејќи луѓето сè потешко купуваат куќа без заем.
Колку ја користи онлајн платформата на Федералните резерви за да илустрира колку овој вид кредит се зголеми во текот на изминатите неколку децении.
Еден од интересните моменти е дека хипотекарниот долг на американските домаќинства се зголемил за 284 пати помеѓу 1949 и 2018 година. Во 1977 година, нејзиниот волумен за прв пат достигна до 1 трилион долари.
Помеѓу 2008 и 2012 година, хипотекарниот долг во Соединетите Држави постојано расте, но со најбрза стапка се зголемил меѓу 1949 и 1950 година – за над 50%.
До 1953 година, нејзиниот волумен изнесуваше 112 милијарди американски долари. До почетокот на 1980-тите се приближуваше до 2 трилиони долари, а до 1988 година веќе ги надмина 3 трилиони долари.
Од 2008 година, американскиот хипотекарен долг изнесува 14,69 трилиони американски долари, што претставува зголемување од 15,44 милиијарди американски долари на крајот на минатата година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×