Како се разниша германската економија?
Објавено на од во Економија
Кога Доналд Трамп се пожали дека има премногу германски автомобили на американските патишта, германскиот министер за надворешни работи Сигмар Габриел не се воздржал да рече: Ако САД сакаат Германија да извезува помалку, тие едноставно можат да „направат подобри автомобили“.
индустријОва е дискутабилно. Но, објаснувањето како Германија го постигна најголемиот суфицит на тековната сметка во светот е многу покомплицирано отколку да се произведува „Made in Germany“ добро во странство, пишува уредникот на германскиот „Ханделсблат“, Кристофер Сермак.
Европската комисија, Меѓународниот монетарен фонд и ОЕЦД се само некои институции кои во последно време ја критикуваа Германија за постојаниот вишок на тековната сметка. Во 2016 година достигна рекордни 270 милијарди евра, дури и го надмина трговскиот суфицит на Кина. Дури и повеќето германски политичари се согласуваат дека нешто треба да се промени – тие едноставно не се согласуваат каква треба да биде таа промена. Германија отсекогаш немаше вишоци. Во повоените години Западна Германија, иако голем дел од нејзината физичка инфраструктура беше уништена, се фокусираше на инвестирање во сопствено економско закрепнување. Со децении, таа увезуваше онолку колку што извезуваше. Но, за прв пат во 1980-тите години, западногерманската економија доживеа нерамнотежа бидејќи извозот продолжи да расте, но домашните инвестиции почнаа да опаѓаат.
Тогаш германското обединување во 1990 година ја натера земјата да се врати на трговски дефицит. Одеднаш таа мораше да ја обнови Источна Германија, напуштена по четири децении комунизам. Инвестициите во локалната економија се зголемија и останаа високи во 1990-тите. Резултат: До 2000 г., Германија одржуваше дефицит со остатокот од светот. Но, три други случувања наскоро повторно почнаа да создаваат вишок.
Првиот беше воведувањето на еврото во 1999 година. Германците не го признаваат, но еврото беше „небесна мана“ за нивните извозници. Со фиксирање на девизниот курс во Европа, еврото го отстрани главниот лост за да ја доведе економијата надвор од контрола.
Пред 1999 година, секоја конкурентска предност на германските компании би довела до поголема побарувачка за германската марка, бидејќи странците разменуваат своја валута за да плаќаат за германскиот увоз, сè додека германските производи повторно не станаа помалку конкурентни.
Сепак, со еврото, германскиот вишок се компензира со дефицитот на другите земји од еврозоната и девизниот курс останува понизок отколку што би било поинаку. Политиката на лесни пари на Европската централна банка врши уште поголем притисок врз вредноста на еврото. Ова може да помогне да се ревитализираат јужноевропските економии, но не е нешто што и’ треба на Германија.
Ханс-Вернер Зин, конзервативен економист, проценува дека еврото е потценето за една третина во споредба со тоа колку  би чинела без него германската валута.
Од 2000 година, Германија едноставно направи повеќе од другите земји во еврозоната за да ги задржи платите на ниско ниво. Ова главно е резултат на типично германскиот договор помеѓу синдикатите и корпоративните газди во извозниот сектор. Но, владата исто така помогна преку реформите во пазарот на трудот кои создадоа сектор со ниски плати.
Третиот развој беше тоа што германските домашни инвестиции, по нивниот скок во 1990-тите, конечно опаднаа и потоа останаа на ниско ниво за неколку години. Запомнете го економскиот вишок во економски поглед: домашните заштеди ги надминуваат инвестициите.
Заштедениот дополнителен капитал, бидејќи не се инвестира дома, завршува во странство, каде странците го користат за купување германски производи.Па, што може да стори Германија за да ги намали вишоците? Амортизацијата на валутата не е опција бидејќи земјата нема своја валута. Сепак, да се дозволи да се зголемат платите е опција. Тие навистина растат, иако очигледно се забавуваат, но минималната плата воведена во 2015 година помага. Повисоките плати им даваат на потрошувачите повеќе пари да трошат на увоз и, во исто време, да ги направат германските производи поскапи од другите земји.
Најдобрата опција е да се зголемат јавните инвестиции и да се поттикнат приватните инвестиции. За ова, странците најостро ја критикуваат Германија. Во време кога каматните стапки се близу нула, Германија продолжи да го балансира својот буџет од 2014 година наместо да ги надградува своите патишта, мостови и брз пристап до Интернет, на пример.
И за да може компаниите да инвестираат повеќе дома, Германија треба да го либерализира својот сектор на услуги, како и другите делови на економијата. Започнување нов бизнис е славно тешко во Германија: Земјата е рангирана на 117-то место во извештајот на Светската банка за деловно работење.Лошата вест е дека Германија веројатно не може да направи многу повеќе од тоа затоа што нејзината главна причина за заштедите да се повеќе од инвестициите е надвор од нејзината контрола.
Германија е општество кое старее, луѓето штедат во подготовките за пензија. Во исто време, фирмите се повеќе сакаат да инвестираат затоа што очекуваат помало и постаро население во иднина.Добрата вест е дека во одреден момент, старите Германци ќе заминат во пензија и ќе почнат да ги повлекуваат своите заштеди, и да ги трошат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×