Како успешни бизнисмени се справуваат со стрес?
Објавено на од во МЕНАЏМЕНТ
454-Zanimlivosti 2Не постои човек на планетата што од време на време не се чувствувал под стрес. Eдно истражување покажува дека 47% од луѓето чуствуваат одредена форма на стрес секој ден.
Но најуспешните луѓе наоѓаат начин како да се справат со истиот и да останат со ладна глава, смирени и успешни на работа.
Текстот подолу, ги истакнува лекциите што ги научиле познатите извршни директори во светот како Илон Маск и Бил Гејтс низ годините.

ETHIOPIA-US-EDUCATION-GATESБил Гејтс
ко-основач и поранешен извршен директор во Мајкрософт

Направи го едноставно

Можноста да ги оладиш работите, и само да работиш на она што навистина е значајно, да размислуваш од почеток… Тоа е специјалната формула на еден генијалец.

Тоа значи дека кога притисокот ќе почне да расте, намалија возбудата околу тоа и рефокусирај  се на работите кои треба да ги завршиш. Држејќи ги работите едноставни ќе ви помогне да се сконцентрирате на работата и да чувствувате дека лесно менаџирате со стресот.


ETHIOPIA-US-EDUCATION-GATESСтив Џобс
ко – основач и претседател на Епл

Медитирајте

Ако само седете и набљудувате, ќе видете како неуморна е вашата глава. Ако се трудите да се смирите, ќе направите само полошо, но со време навистина се смирувате … Вашата глава почнува да се смирува, и гледате одлично пространство и широчина за момент. Односно, гледате многу повеќе отколку што сте можеле да видите претходно, кога сте биле под стрес.

Ова значи дека потребно е да ја релаксирате вашата глава. Имајте момент да направите ретроспектива на актуелните потешкотии со кои се соочувате и тоа ќе го намали стресот, ја подобрува јасноста и ви ја поттикнува креативноста.


ETHIOPIA-US-EDUCATION-GATESРичард Брансон
Вирџин Груп

Приоритети

Ако го изгубам целото царство Вирџин утре, тогаш ќе одам и ќе живеам на пример на Бали. Но, ако имам проблем со моето семејство, или здравје …  е тоа е веќе проблем.

Запомнете што е важно. Застанете и размислите кои проблеми се навистина стресни, имајќи ги предвид важните работи во животот: здравјето и фамилијата. Кога ќе го сфатите ова помалку ќе се нервирате на работа.


ETHIOPIA-US-EDUCATION-GATESЏеф Безос
основач и извршен директор на Амазон

Преземајте акции

Стресот најчесто доаѓа кога не преземате акција околу нешто на кое имате до некаде контрола … Штом ќе го идентификувате, и го направите првиот телефонски повик или го пратете првиот и-мејл, драматично го намалува стресот што може да дојде од тоа.

Идентификувајте го проблемот, преземете контрола и дејствувате. Со тоа што ќе го препознаете, а потоа го остранете стресот или стресната ситуација, ќе се чувствувате дека имате контрола на се и работите со мирна глава.


ETHIOPIA-US-EDUCATION-GATESИлон Маск
ко-основач на ПејПал, извршен директор на Тесла Моторс

Луѓето треба да го игнорираат стравот ако тој е нерационален. Но дури и да е рационален, сепак е важно да продолжите понатаму.

Место да дозволите стресот да влијае на вашиот прогрес, игнорирајте го и продолжете понатаму. Со самото тоа што ќе продолжите и нема да се грижите, ќе се ослободите од стресот, и нема да го чувствувате теретот врз вашиот грб.


ETHIOPIA-US-EDUCATION-GATESСузан Војцицки
извршен директор на ЈуТјуб

Создадете баланс

Многу е важно да се одморите, и понекогаш додека одморите добивате многу повеќе видици како да се справите со проблемите.

Ако постојано работите тоа ќе доведе до ефект на согорување и ќе ја поткопа вашата продуктивност. Со тоа што ќе земете одмор и направете пауза од работа ќе направите баланс меѓу работата и личниот живот ќе се чувствувате освежени и полни со енергија.


ETHIOPIA-US-EDUCATION-GATESЏек Дорси
ко- оновач на Твитер

Планирајте однапред

Стресот најчесто доаѓа од работи кои не сте ги очекувале дека ќе дојдат … Колку повеќе поставете темпо околу она што го правите и колку повеќе ритуали и постојаност создавате во вашите дневни обврски, толку помалку стрес ќе имате.

Создадете си ритам- планирајте однпред и работите според структуриран распоред. Зголемувањето на постојаноста во вашата рутина ќе го поттикне фокусот и ќе ја зголеми вашето разбирање на сликата во целост.


 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×