Какви се и како функционираат царините на Трамп
Објавено на од во Економија
Претседателот Доналд Трамп уште еднаш се сврте кон царините за да се обиде да му го попречи патот на својот трговскиот партнер.
trade-war4Овој пат целта е Мексико: Трамп планира да наметне 5%царини за мексиканскиот увоз, почнувајќи од 10 јуни, и да стигнат 25% до 1 октомври, ако Мексиканците не сторат повеќе за да го спречат порастот на мигранти од Централна Америка на јужната граница на САД.
Царините станаа една од омилените политички алатки на Трамп. Претседателот, кој се нарекува себеси “царински човек”, удри по увезените челик, алуминиум, машини за миење садови и соларни панели. Тој, исто така, на кинески им наметна царини во вредност од 250 милијарди долари во спорот околу агресивната кампања на Кина за технолошка доминација. Тој планира да ги зголеми царините на кинескиот увоз од 300 милијарди долари што тој веќе не го насочил.
Пред Трамп царините одамна беа исчезнати во историјата, остаток од 19-тиот и почетокот на 20-от век, кога нациите се фокусираа на одржување на увозот и извозот колку што можеа.
Повеќе од кој било друг модерен претседател, Трамп ги прифатил царините како казнена алатка – против Европа, Канада и други клучни трговски партнери, но особено против Кина, втора по големина економија по САД
Што е трговската војна?
trade 1Економистите немаат дефиниција за трговска војна. Но, со оглед на тоа што двете најголеми економии во светот сега ги користат царините како казни еден за друг, изгледа дека трговската војна ја доби својата дефниција. Според Трамп царините ќе погодат околку 550 милијарди долари од кинескиот извоз во САД. Тоа е повеќе од 506 милијарди долари во стоки што Кина ги испорача во САД минатата година.
Не е невообичаено државите – дури и блиските сојузници – да се борат против трговијата со одредени производи. На пример, Соединетите Американски Држави и Канада со децении се расправаа околу дврната индустрија.
Но, САД и Кина се борат со многу поголеми прашања, како што се барањата на Кина, американските компании да споделуваат пристап до напредна технологија на САД до кинескиот пазар. Но досега, ниту една страна не покажала знаци на компромис.
Што се царините?
Царините се данокот за увоз. Тие обично се наплаќаат како процент од цената на трансакцијата која купувачот ја плаќа на странски продавач.
Во САД, царините се собираат од царинските и граничните служби на 328 пристаништа за влез низ целата земја. Приходите одат во Министерството за финансии. Царинските стапки ги објавува Комисијата за меѓународна трговија на САД тарифникот во кој се наведуваат цените на царините на САД за сè, од суви растенија (1,4%) до падобрани (3%).
Понекогаш, САД наметнуваат дополнителни давачки за странскиот увоз што го одредуваат  ниски цени или се поддржани од субвенции на странски влади.
Дали другите земји имаат повисоки царини од САД?
trade 2Повеќето клучни американски трговски партнери немаат значително повисоки просечни царини. Според анализите на Грег Дако од “Оксфорд Економикс”, цените на САД за увезената стока, се прилагодени за обемот на трговијата, просечно 2,4%, над Јапонија со 2%, и нешто помалку од 3% за Европската Унија и 3,1% за Канада.
Споредливите бројки за Мексико и Кина се повисоки: и двете имаат повисоки давачки кои се највисоки, 4%.
Трамп се жалел на 270%  што Канада ги наметнува на млечни производи. Но, САД имаат свои ултра високи тарифи – 168% на кикирики и 350 % на тутунот.
Што треба царините да постигнат?
Две работи. Зголемување на владините приходи и заштита на домашните индустрии од странска конкуренција. Пред воспоставувањето на федералниот данок на доход во 1913 година, царините беа голем пари од парите за владата на САД. На пример, од 1790 до 1860 година, тие произведоа 90% од федералните приходи, според “Кршењето над трговијата: историја на американската трговска политика” од Даглас Ирвин, економист во колеџот Дартмут. Спротивно на тоа, минатата година царините опфаќаа само околу 1% од федералните приходи.
Во фискалната година која заврши на 30 септември, владата на САД собра 34,6 милијарди долари во царински давачки и надоместоци. Канцеларијата за менаџмент и буџет од Белата куќа очекува царините да достигнат цена од 40,4 милијарди долари оваа година.
Царините, исто така, треба да ја зголемат цената на увозот или да ги казнат странските земји за извршување на нефер трговски практики, како што се субвенционирање на нивните извозници и фрлање на нивните производи по неправедно ниски цени. Царините го обесхрабруваат увозот со тоа што ги прават поскап. Тие исто така го намалуваат конкурентскиот притисок врз домашните компании и можат да им дозволат да ги зголемат цените.
Царините беа најнеомилени за глобалната трговија по нејзината експанзија по Втората светска војна.
trade 3Формирањето на Светската трговска организација (СТО) и склучувањето на трговски договори, како што е Северно-американскиот договор за слободна трговија меѓу САД, Мексико и Канада, ги намалија царините или целосно ги елиминираа.
Зошто царините прават камбек?
По годините на трговските договори кои ги врзуваа земјите од светот и ги направија поблиски, и ги избришаа ограничувања на трговијата, популистичките реакции против глобализацијата се зголемија. Ова беше евидентно во изборите во кои победи Трамп во 2016 година и британските избори за Брегзит, истата година, како и запрепастувачки изненадувачкиот застој во воспоставувањето на слободна трговија.
Критичарите забележуваат дека големите корпорации во богатите земји ги искористиле полабавите правила за преместување на фабриките во Кина и другите земји со ниски плати, а потоа испорачале стока во своите богати матични земји, додека плаќале ниски царини или воопшто не. Откако Кина се приклучи на СТО во 2001 година, САД „фрлаа“ 3,1 милиони работни места, иако многу економисти припишуваат голем дел од таа загуба не само за трговијаТА, туку и на роботите и други технологии кои ги заменуваат човечките работни места.
Трамп водеше кампања да ги преработи трговските договори и да се бори против Кина, Мексико и други земји. Тој ги обвинува, како што ги нарекува, нивните трговски политики,  навредливи трговски дефицити за Америка – 566 милијарди долари минатата година. Напротив, повеќето економисти, пак, велат дека дефицитот едноставно ја одразува реалноста дека САД трошат повеќе отколку што заштедуваат. Со наметнување царини, тој почнува да ја претвора својата ригорозни кампања на тврда-линија во акција.
Дали царините се мудра политика?
Повеќето економисти – трговскиот советник на Трамп, Питер Наваро, е  исклучок – велат не. Царините ја зголемуваат цената на увозот. И со намалувањето на конкурентскиот притисок, им даваат на американските производители слобода да ги зголемат своите цени. Тоа е добро за производителите – но лошо за речиси сите други.
Зголемувањето на трошоците особено ги повредува потрошувачите и компаниите кои се потпираат на увезените компоненти. Некои компании во САД кои купуваат челик се жалат дека царините на Трамп ги ставаат во неповолна конкурентна позиција. Нивните странски ривали можат да купуваат челик поевтино и да ги нудат своите производи по пониски цени.
Пошироко, економистите велат дека трговските ограничувања ја прават економијата помалку ефикасна. Соочувајќи се со помала конкуренција од странство, домашните компании го губат поттикот за зголемување на ефикасноста или да се фокусираат на она што го прават најдобро.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×