Каменос: Ако прифатиме име со терминот Македонија и македонски јазик, тоа ќе биде историски пораз за Грција
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

KAMMENOSПратеникот на Независни Грци, Димитрис Каменос изјави дека неговата партија не прифаќа решение за името во кое ќе биде содржан терминот Македонија.

„Ако на Скопје му го дадеме терминот Македонија и македонски јазик тоа ќе биде историски и монументален пораз за Грција, истакна едниот од потпретседателите  на грчкиот парламент Димитрис Каменос, по телефонскиот разговор меѓу двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Како што најавуваат од партијата, Каменос треба да одржи и прес-конференција во врска со актуелната тема за проблемот со името.

Грчките медиуми пишуваат дека премиерите Заев и Ципрас се договориле за името „Република Северна Македонија“, а дека потпишувањето ќе биде викендов во Преспа.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×