Канаби(знис) со потенцијал од милијарди евра
Објавено на од во COVER STORY

medical-cannabis-cbd-oil-extract-in-labОгромен интерес за инвестиции во одгледување на медицински канабисво Македонија

Досега 13 компании имаат добиено одобренија за одгледување на канабис за медицински целиод Министерството за здравство, а уште неколку се во процедура. Според информациите на Капитал, бројот на компании што имаат намера да инвестираат во оваа нова индустрија, допрва нагло ќе се зголемува. Според нашите информации, канабис индустријата во Македонија е послана на најмалку 30 хектари што е еквивалентно на површина колку 45 фудбалски игралишта.Засега нема прецизна проценка колку пари може да донесе оваа индустрија, но според некои од инволвираните во бизнисот, доколку се остварат планираните приноси, може да се очекува фирмите да свртат од неколку стотици па и милијарди евра. Од најмалку две берби на цвет од канабис годишно, на површината за која досега државата има издадено одобренија, се очекува принос на 300 тони цвет од којшто може да се произведе околу 30 тони масло. Грубите пресметки покажуваат дека извозот на оваа количина на произведено масло може да и донесе на земјата прилив од 1,5 милијарди евра. Сумата ќе се дуплира доколку во текот на годината има просечно четири берби на цвет што според познавачите, е прилично веројатно.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×