Кандидатот за претседател на Европската комисија Манфред Вебер сака забрана за анонимни профили на социјалните мрежи
Објавено на од во Политика
Кандидатот за претседател на Европската комисија од Европската Народна Партија, Манфред Вебер, изјави дека треба да се блокираат налозите со лажни имиња на социјалните мрежи.
Weber
Ова Вебер го изјави синоќа на дебата со неговиот противник од Социјалдемократите, Франс Тимерманс, на германска телевизија.
Според него, корисниците на социјалните мрежи треба да бидат обврзани да го користат своето вистинско име. Во спротивно, тој поддржува блокирање на налозите кои лажно се претставуваат.
-Социјалните медиуми се како јавен простор, и во јавен простор постои принцип дека луѓето го покажуваат своето лице, се покажуваат себе си, така што мислам дека исто и на социјалните медиуми, секој треба да каже кој се наоѓа зад налогот, изјави Манфред Вебер.
Социјалдемократскиот кандидат не се согласи и оцени дека е тоа претерана мерка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×