Карл Билт: Силните ЕУ-држави да се вклучат за компромис за името
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Копретседавачот на Европскиот совет за надворешни работи и поранешен министер за надворешни работи и премиер на Шведска, Карл Билт, на Твитер, а по вчерашниот митинг во Атина „Македонија значи Грција“, порача дека во решавање на спорот за името треба да се вклучат силните држави-членки на Европската унија.

„Мислам дека ќе треба силно залагање од страна на моќните ЕУ-држави и институции за да се стигне до компромис за името. Без тоа балканската стратегија на ЕУ може да пропадне“, напиша Билт на својот Твитер профил.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×