Катарскиот државен фонд купи дел од Емпаер Стејт Билдинг
Објавено на од во Компании

empire-state-buildingКомпанијата Empire State Realty Trust Inc, која управува со една од најпознатите висококатници во Њујорк соопшти дека Qatar Investment Authority купил 9,9% од компанија за 622 милиони долари.

Овој државен катарски фонд исто така поседува и над 10% од познатата американска фирма за накит Tiffany & Co.

Во текот на март годинава катарскиот фонд продаде дел од својот удел на филмското студио Miramax на катарската медиска група beIN.
Според проценките, катарскиот фонд располага и управува со средства од околу 355 милијарди долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×