Катерина Фејк: Сè е во луѓето
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Caterina Fake 01 WEBКатерина Фејк
претприемач и ангел инвеститор

Катерина Фејк е успешен претприемач и ангел инвеститор, иноватор и автор … Досега таа има учествувано во основање на повеќе успешни стартапи, меѓу кои Flickr, познатиот сајт за споделување на фотографии, потоа во Hunch, Sesat School, Kahvila Silli. Таа е основач на Findery, а член е и во бордот на Sunddance фестивалот. Таа е позната и како автор и писател, ни по тоа што одлучила своите деца да ги образува сама, надвор од образовниот систем, што е законски дозволено во САД. Таа

 

Да се работи на вистинската работа е поважно отколку да се работи напорно.
Луѓето кои почнуваат некој бизнис за да станат богати, никогаш нема да бидат среќни. Процесот на правење на нештата треба да ве прави среќни. Без разлика дали ќе успеете или нема да успеете во тоа што го работите.
Ниту една успешна компанија никогаш не била, ниту ќе биде производ само на еден човек.
Многу често случајните проекти стануваат главен производ. Flickr и Twitter се одлични примери за тоа. Тие не беа главната работа на која работеа нивните тимови, но случајно излезе тие да ги дефинираат компаниите.
Одбирате некој голем и амбициозен проблем, и потоа барате одлични луѓе кои можат да го решат. Искрено, се е во луѓето.
Влегувањето во нешто непознато ви овозможува да креирате нешто ново и иновативно.
Посветете повеќе внимание на социјалните интеракции во реалниот живот. Тоа многу ќе ви помогне за да изградите добар интернет сајт за социјални комуникации.
Технологијата се менува брзо. Она што сте мислеле дека функционира пред шест месеци, денеска е веќе застарено. Мора да бидете постојано будни за сите промени кои го менуваат светот, да бидете подготвени да се менувате и да не се врзувате премногу со тоа што го работите.

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×