Кацин: Ќе направиме се’ за граѓаните на Македонија да ја разберат важноста на членството во НАТО!
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Кацин соопшти дека одлуката за поканата за Македонија вчера била донесена со полн консензус меѓу сите членки.

Jelko-Kacin

 

 

 

 

 

 

Амбасадорот на Словенија во НАТО Јелко Кацин обраќајќи се пред македонските медиуми во Брисел порача дека македонските граѓани ќе треба да одлучат дали ќе ја искористат историската можност.
“Јас немам никакви очекувања од референдумот, не сум граѓанин на Македонија, ќе треба граѓаните да одлучат. Ние како Алијанса ќе направиме се’ што е во наша можност за да им помогнеме да граѓаните да го разберат значењето на историскиот момент после сите долги години на блокади. На Македонија е да одлучи дали го прифаќа компромисот и врз основа на тоа да направи промени на уставот. Доколку референдумот нe успее, поканата не може да биде повлечена, но нема да бидете примени”, изјави тој.
Кацин соопшти дека одлуката за поканата за Македонија вчера била донесена со полн консензус меѓу сите членки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×