Кери и Столтенберг: НАТО стана уште поважно по Брегзитот
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Американскиот државен секретар, Џон Кери, и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, соопштија дека НАТО станало уште поважно по одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија.

Кери очекува Алијансата уште посилно да напредува по британската одлука, зашто НАТО носи извесност во „времето на неизвесност во Европа“.

Столтенберг рече дека сега НАТО е уште позначајно за одбраната и координацијата на безбедноста меѓу европските сојузници.

„Знам дека позицијата на Обединетото Кралство во НАТО ќе остане непроменета“, изјави Столтенберг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×