Килограм сливи во Турција чинат колку 14 килограми јагнешко месо
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Цената за килограм сливи е еднаква на сто килограми домати, 100 марули, 500 парчиња магдонос и 14 килограми јагнешко
Plum-Butter-2Цената на сливите во Турција скокна од 500 турски лири (80 евра) за килограм на пазарите во Турција – сума, за која во земјата може да се купат 14 кг јагнешко месо, соопшти турската телевизија НТВ.
Првите сливи сезонава се одгледани во стакленици во Анталија и Мерсин и веќе се појавија на штандовите на турските пазари за овошје и зеленчук.
Сепак, нивната „солена“ цена – од 50 турски лири по конзерва од сто грама – ги шашардиса купувачите.
Цената за килограм сливи е еднаква на сто килограми домати, 100 марули, 500 парчиња магдонос и 14 килограми јагнешко, коментира телевизијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×