Кина е новата иновативна суперсила
Објавено на од во НАУКА / ИНОВАЦИИ / БИЗНИС
151222-china-robot- WEB 956Трошењето на Кина за истражување и развој во просек се зголемува за 18% годишно во периодот од 2010 и 2015 година, повеќе од четири пати побрзо од американските трошоци за оваа намена. И, иако САД сè уште трошат повеќе за истражување и развој, брзиот раст на Кина значи дека е веројатно дека ќе го преземе водството во следните пет до десет години.

 

Минатата година кинескиот претседател Xi Jinping ја истакна својата визија да ја направи Кина глобален лидер во политичките, економските, воените и еколошките прашања во текот на следните три децении.

Сега, сеопфатните податоци од Националната фондација за наука откриваат дека Кина веќе е на добар пат да стане суперсила во клучните области на науката и иновациите.

Кина е втор по големина потрошувач за истражување и развој (Р & Д) по САД, што претставува 21% од вкупната сума од околу 2 трилиони долари потрошена во светот во 2015 година.

Трошењето на Кина за истражување и развој во просек се зголемува за 18% годишно во периодот од 2010 и 2015 година, повеќе од четири пати побрзо од американските трошоци за оваа намена.

И, иако САД сè уште трошат повеќе за истражување и развој, брзиот раст на Кина значи дека е веројатно дека ќе го преземе водството во следните пет до десет години.

Истражувањата и развојот се показател за инвестирање во технологијата и идните капацитети, и затоа играат клучна улога во процесот на иновации и создавање на нови производи, процеси и услуги.

1453215495_14468785795192546 WEB 956

Минатата година кинескиот претседател Xi Jinping ја истакна својата визија да ја направи Кина глобален лидер во политичките, економските, воените и еколошките прашања во текот на следните три децении.

Студентска моќ

Друга клучна мерка за иновации и технолошки напредок е бројот на студенти кои студираат наука и технологија. Тука исто така, Кина е извонредна и веќе ги престигна САД, делумно поради големината на нејзиното население.

Помеѓу 2000 и 2014 година, годишниот број кинески дипломирани студенти по наука и инженерство се движеше од околу 359.000 до 1.65 милиони. Во текот на истиот период, споредбениот број дипломирани студенти од САД се движеше од 483.000 до 742.000.

Иновативна, економија базирана на знаење бара работна сила со високо ниво на научни и инженерски вештини и образовен систем кој може да ги произведе овие работници во доволен број, покажува Извештајот на Националниот одбор за наука.

Новата генерација на научници во Кина, исто така, се впушта во попродуктивни и високотехнолошки области, како што се суперкомпјутерите и помалите авиони, како и нејзината по традиционална експертиза во составувањето на софистицирани компоненти направени на друго место.

Претворањето на иновацијата во реалност

Постојат две други клучни мерки за иновација: патенти – кои го покажуваат бројот на пронајдоци; и ризичен капитал – кој обезбедува финансиска поддршка за да ги претвори тие пронајдоци во производи.

Во двете овие области, Кина многу силно напредува, иако сè уште заостанува зад САД.

Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД им доделува патенти на пронаоѓачи ширум светот, со над 300.000 патенти доделени во 2016 година, пред се за САД, Јапонија и ЕУ.

Но, американските патенти за пронаоѓачи од земјите во развој се зголемиле од под 1% во 2000 година на 6% во 2016 година, додека Кина (4%) и Индија (1%) го пресметуваат најголемиот дел од нив.

Пристапот до финансии – преку вложување на капитални инвестиции – е последниот, но не помалку важен, дел од сложувалката потребен за поттикнување на иновациите.

САД привлече малку повеќе од половина од 131 милијарда долари од фондовите за вложување во капитал на располагање во целиот свет. Сепак, нејзиното учество е во опаѓање, додека уделот на Кина продолжува драстично да се зголемува.

Инвестициите во Кина се зголемија од ниската основа во 2006 година од околу 3 милијарди долари на 34 милијарди долари во 2016 година. Ова значи дека глобалниот удел во фондовите на вложување на Кина сега се зголеми на 27%.

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×