Кина ги намали нефинансиските директни инвестиции во светот за 41%
Објавено на од во Економија

Инвестициите на кинеските фирми во странство се намалени, бидејќи Пекинг врши строга контрола на одливите на капитал од земјата.

kina shiping

Кинеските нефинансиски директни инвестиции во светот се намалија за 40,9 % за период од една година, во периодот јануари-октомври 2017 година, на 86,31 милијарда долари, соопшти денеска Министерството за трговија, при што властите се обидуваат да ги потиснат, како што велат, шпекулативата за инвестиции надвор од земјата.

Излезните инвестиции беа намалени за 29,6 % за период од една година, на 8,28 милијарди долари во октомври, а агенцијата Ројтерс пресмета врз основа на официјалните податоци дека ова е помалку од 42,5 % годишен пад во септември .

Инвестициите во земјата, вклучувајќи ја кинеската иницијатива „патот на свилата“, кој е сеопфатен инфраструктурен план кој има за цел да ја поврзе Азија со Блискиот Исток и Европа, изнесуваше 11,18 милијарди долари за првите десет месеци од оваа година, објави Министерството за економија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×