Кина го возвраќа ударот: Остар одговор од Кина на санкциите од САД
Објавено на од во Економија
Царините се воведуваат од 27-ми мај во износ од 11,9% до 129,6%, а нивниот износ зе различен за секоја компанија и ќе зависи од  маргината на производителот.
topПекинг ги обвини увозниците од ЕУ, Јужна Кореја, САД, Тајланд и Јапонија за испорака на фенол по дампинг цени.
Фенолот се користи во преработката на нафтените деривати, фармацевтската, хемиската и текстилната индустрија.
Претходно беше објавено дека Пекинг подготвува противмерки за Вашингтон поради ескалацијата на трговската војна и ситуацијата со кинеската компанија Хуавеи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×