Кина и објави „војна“ на такси компанијата Uber
Објавено на од во Компании

Кинескиот министер за сообраќај Јанх Чуантанг ја предупреди он- лајн такси компанијата Uber за субвенциите кои ги дава, а кои водат до нелојална конкуренција.

Јанг децидно не го наведе името на ниту една компанија ниту пак предупреди за воведување конкретни санкции, но кинеските сопственици претходно изрекуваа огромни парични казни во случај на нелојална пазарна конкуренција, па неговите коментари се толкуваат како предупредување испратено од оваа компанија, пренесува агенцијата Frans press.

Услугите на он- лајн  нарачката на превоз, која ги поврзува клиентите директно со возачите по пат на апликација на паметните телефони, е вистинска закана за традиционалниот такси сектор, кој пак генерира приходи во локалната власт. Токму тоа придонесе и до протести на такси возачите во Кина.

Uber собра милијарди средства од инвеститорите минатата година и продолжува да ги обезбедува своите позиции на жестокиот конкурентен пазар, нудејќи им субвенции на возачите но и на патниците.

„Субвенциите претставуваат краткорочен чекор со цел да ги придобијат пазарните удели и претставуваат нелојална конкуренција за традиционалната такси индустрија во одреден временски период“, изјави министерот Чуантанг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×