Кина или САД, технолошката студена војна ќе го принуди светот да прави тешки избори
Објавено на од во Економија

Кина или Америка? Не очекувајте да биде лесно. Технолошката студена војна меѓу САД и Кина ќе се шири и ќе ги принуди лидерите од целиот свет да несат некои тешки одлуки.

obayМинатата недела се спушти дигитална железна завеса, кога американскиот претседател Доналд Трамп презеде активности за изолирање на кинеската компанија Huawei Technologies. Само една недела подоцна, глобалната корпорации беа погодени од оваа поделба.

Сопственикот на Google, Alphabet, изјави дека ќе прекине некои врски со Huawei, вклучувајќи и ограничување на пристапот на кинеската компанија за електроника до својот мобилен оперативен систем Android. Оттаму, телекомуникациски компании од Јапонија, Велика Британија и Тајван, меѓу другите, одбија нарачки за најновите уреди на Huawei.

Мајкрософт ги отстрани производите на Huawei од својот каталог Azure Stack, а британската ARM Holdings, сега во сопственост на SoftBank Group, рече дека ќе ја исполни заповедта да престане да испорачува некои елементи, кои се предмет на патентни права, користени при полупроводниците.

Овие компании следат директива, и од нивна гледна точка, тие немаа многу простор за маневрирање, и правно и чисто функционално.

Веројатно е дека забавената, но поважна поделба ќе се одвива меѓу државите. Со падот на оваа дигитална железната завеса. Локацијата на меѓусебно исклучителните технолошки сфери не значи дека синџирите на снабдување ќе влијаат едни на други на различни континенти. Ова попрво би значело за одделни земји дека секоја деловна и инвестициска одлука ќе стане политичка.

Американската технологија се уште е водечка во светот и ќе остане така за некое време. Меѓутоа, Кина покажува подготвеност да воспостави врски со земјите во развој и да им помогне на начините кои САД ги избегнувал. Изградбата или субвенционирањето на фиксни и мобилни комуникациски мрежи е веројатно да продолжи. Случај на Huawei или ZTE, но финансиран, директно или индиректно, од Пекинг.

Прашањето не е само за високо-технолошки мрежи. Голем број земји во развој сакаат брзи железнички линии, ефикасни пристаништа и аеродроми, како и електрични автомобили со заштеда на енергија, со ниско загадување. Сите овие работи може да ги обезбеди Америка и нејзините сојузници. Јапонија, Европа и Канада имаат технологија и знаење да помогнат.

Но, покрај тоа што може да го понуди истото, Кина, исто така, го има потребниот политички и финансиски капитал. Волјата веќе се случува во форма на иницијативата „Еден појас – еден пат“.

Меѓутоа, ако една земја се согласи да ги прифати кинеските мрежи или инфраструктура, нејзиниот пристап до американските стоки е се повеќе веројатно да биде отсечен под алибито за национална безбедност на САД.

Филипините и Виетнам ја отелотворуваат оваа опозиција.

Филипините историски имаат блиски врски со САД. Претседателот Родриго Дутерте сепак постојано е променлив во љубовта и омразата во односите со Кина, а истовремено ја забележува борбеноста на Пекинг кон неговите соседи и неговата желба да склучува договори. При управувањето со Дутерте двете страни потпишаа повеќе од десетина договори, од кои едно предвидува China Telecom да изгради мобилна мрежа во Филипини. Расположението кон Кина беше резимирано овој месец од страна на министерот за надворешни работи Теодоро Локсин во интервју за Блумберг: “Кинескиот предлог за стратешко партнерство е малку попривлечно од понудата на САД за стратешки сојуз.”

Виетнам, токму спротивното, би требало да изгледа природно сојузник на Кина. Агресивното однесување на Пекинг сепак не му освои симпатиите на Виетнамците, кои во исто време се поставени релативно наклонето кон САД. Четири децении по крајот на жестоката војна, двете страни градат воени врски, во момент кога Виетнам се обидува да ја издржи растечката кинеска моќ. Ова ја зголемува веројатноста Ханој да одбива кинеските предлози, ако нивното прифаќање би значело губење на отвореност на Вашингтон. Изборот сепак нема да биде лесен, ако се има предвид тоа колку дарежливи се кинеските понуди.

Слични решенија ќе треба да бидат донесени во целиот свет. Тоа нема да станува брзо и најверојатно нема да биде направено експлицитно во официјални изјави. Наместо тоа тие одлуки ќе бидат донесени во сали на бирократски институции, на средби во кабинети и во странски амбасади, каде килимите ќе бидат во навидум топли односи меѓу владини и приватни лобисти.

Така што светот беше поделен по воени линии пред 70 години, дигиталната Железна завеса ќе ги принуди политичките лидери да одлучат дали се за тимот на Кина или од оној на Америка.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×