Кина престана да купува соја од САД
Објавено на од во Економија

Кина, најголемiot купувач на соја во светот, ги замрзна нарачките на соја од САД, бидејќи конфликтот меѓу двете земји достигна висока точка, со што царините се неподносливо високи.

soybeansКупувачите на соја во азиската држава добиле наредба да не продолжат да купуваат соја од конкурентите во САД. Не постои очекување дека понудата ќе започне наскоро, бидејќи преговорите меѓу двете држави не водат до консензус, пишува Блумберг. Досега, сепак, Кина нема намера да ги отфрли американските нарачки од соја направени пред конфликтот.

Последиците од трговската војна ескалираа претходно овој месец, кога американскиот претседател Доналд Трамп ги зголеми царините на 200 милиони долари за увоз на кинески стоки. Овој потег, пак, предизвика Пекинг да одговори со повисоки царини за американските производи.

Претседателите на двете дрќави ќе се видат лично на Самит Г-20, на крајот на јуни, кога се очекува тие да постигнат евентуална зделка.

Кина купила 13 милиони тони соја од САД, откако државите постигнаа примирје во декември. Потоа, имаше мислење дека трговските односи меѓу двете економии ќе го задржат нивниот добар тон.

Додека во февруари Кина го потврди купувањето на уште 10 милиони тони соја, сега купувања се запрени. Според податоците од американското Министерство за земјоделство азиската држава треба да добие уште 7 милиони тони соја од претходните нарачки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×