Кина создава своја дигитална валута
Објавено на од во hi-tech & business
Народна банка на Кина (ПБОЦ) набрзо ќе издаде сопствена дигитална валута, изјави заменик директорот на одделението за плаќање Му Чангчум.
LkJHYvEzКинеската дигитална валута ќе биде именувана како „ЧајнаКоин“ (ChinaCoin) и нема да биде класична криптовалута.
Му наведе дека истражувачи на банката на кинеската државна дигитална валута работеле повеќе од една година, но тој не наведе кога ќе биде пуштена во промет „ЧајнаКоин“.
Кинеската дигитална валута ќе биде под контрола на државата и ќе се придржува до кинеските прописи за измама и перење на пари, а ќе се заснова на „двостепен“ систем, при што Централната банка ќе биде во партнерство со некоја друга кинеска финансиска институција при надзорот и утврдувањето на вредноста.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×