Kинеска инвестиција од 1 милијарда долари во Србија: Кинески гигант за производство на гуми и пневматици ќе инвестира во Србија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Kineska investicijaСрпскиот министер за финансии Синиша Мали потпиша денеска договор во Пекинг меѓу Владата на Србија и кинеската компанија Шандонг Линглонг за вложувања во Зрењанин, вреден речиси милијарда долари.

Во април идната година, како што е најавено, Зрењанин го очекува почеток на изградба на фабрика на познатиот кинески производител на автомобилски гуми Шангдонг Линглонг, а вредноста на инвестицијата е 994,4 милиони долари, јави Танјуг.

Претсеателот на Србија, Александар Вучиќ истакна дека тој договор многу ќе значи за српскиот град Зрењанин.

Кинеската компанија планира да отвори околу 1.200 работни места. Вучиќ оцени по состаноци со кинески компании и банки во Пекинг дека на Србија и се отвора можност со кинески вложувања, за две до три години да стане држава со највисок економски раст во Европа.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×