Кинеска компанија ќе го гради најдолгиот тунел во светот, меѓу Хелсинки и Талин
Објавено на од во Економија
Кинеската компанија ќе инвестира милијарди долари во железничкиот тунел кој ќе ги поврзува Финска и Естонија на дното на Финскиот залив, објавија руските медиуми.
tn_eu-fi-ee-finest-link-graphicКинеската група на Touchstone Capital Group потпиша Меморандум за разбирање со финансискиот проект за развој на Финска за финансирање на проектот. Според него, една третина од фондот ќе бидат пополнети со инвестиции во приватен капитал, при што кинеската компанија презема минимален удел, а остатокот ќе се зголеми преку финансирање на долг. Двете компании ќе разговараат за деталите во текот на следните шест месеци, објави Радио Кина.
Железничкиот тунел долг 103 километри кој ќе ги поврзува аеродромите во Хелсинки и Талин ќе биде еден од најголемите инфраструктурни проекти во Европа. Се очекува да го скрати времето на патување на околу 20 минути од сегашните два часа со траект.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×