Кинескиот HISENSE сака да го преземе во словенечко Горење
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
gorenje-696x451Кинеската компанија Hisense за купување од 50% плус една акција во Горење понудила 12 евра по акција или околу 147 милиони евра. Понудата за преземање се оценува како прилично висока, со оглед на фактот што Горење е многу интересен за Кинезите заради влез на европскиот пазар. Иако цената на акцијата на Горење по објавата на веста се зголеми за 70%, се уште е неизвесно дали ќе дојде до конечен договор, со оглед на фактот што Горење има големо значење за словенечката економија, како еден од најголемите вработувачи и извозници од Словенија.

Кинеската компанија Hisenese најверојатно ќе биде новиот стратешки партнер на словенечката компанија Горење. Кинезите понудиле најдобра понуда за преземање на Горење, според која за една акција на компанијата за производство на апарати за домаќинство и бела техника од Велење Кинезите понудиле 12 евра за купување на најмалку 50% од компанијата. Тоа е значителна премија на моменталната цена на акцијата на Горење која се тргува по цена од 6,80 евра.


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×