Кинези купија американска компанија за летачки автомобили
Објавено на од во hi-tech & business

Кинескиот производител на автомобили и сопственик на брендовите Volvo и Lotus, Geely, купи 100% од американската компанија за летачки автомобили, Terrafugia. Зделката е одобрена од сите регулатори, вклучително и од Комисијата за странски инвестиции во САД.

Од Geely преземале обврска да го зголемат финансирањето на научните истражувања на компанијата. За целта веќе е создаден нов истражувачки институт, а бројот на инженерските тимови кои работат во САД се утроил.

Плановите на кинеската компанија се првиот автомобил што ќе полетува и слетува вертикално да биде готов до 2025 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×