Кои 10 вештини ќе бидат најбарани до 2020 година?
Објавено на од во Компании

Факт е дека светот се соочува со голема криза во однос на пазарот на трудот: многу работни места исчезнуваат побрзо отколку што нови се креираат; компаниите мака мачат да привлечат луѓе со вистински вештини; а пак луѓето со право се грижат како новите технологии ќе влијаат не само на нивните работни места, туку на нивниот живот воопшто.

Овие глобални проблеми имаат влијание врз сите економии во светот, но особено ги погодуваат земјите во развој.

Во таа насока, Светскиот економски форум дава предвидување кои се 10 вештини кои ќе се бараат од луѓето на работните места до 2020 година.

Еве кои се тие:

skills
  1. Решавање на комплексни проблеми
  2. Критично размислување
  3. Креативност
  4. Менаџмент со луѓе
  5. Координирање со другите
  6. Емоционална интелигенција
  7. Расудување и донесување на одлуки
  8. Ориентираност кон услуги
  9. Преговарање
  10. Когнитивна флексибилност

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×