Kои големи глобални компании инвестираат во ЈИЕ?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Обшто за регионот, голем дел од глобалните компаниите кои инивестираат се од автомобилскиот, прехрамбениот, тутунскиот, секторот за пијалоци, телекомуникации медиуми и транспортниот сектор.
global-investment61 компанија од топ 500 на најголемите во светот, од класацијата Global 500 на Fortune, инвестирале во Бугарија. Од нив 10 cе во областа на технологијата, и по 7 cе од секторот финансии, здравство и производтство на автомобили. Ова го покажа анализата на директните странски инвестиции во Централна и Источна Европа (ЦИЕ), направена од Соllіеrѕ Іntеrnаtіоnаl.
Според податоците, најголем дел од инвестициите на бугарскиот пазар има компании со седиште во САД – 26% од сите 61. Малку помал е делот на оние од Германија 23%, а потоа следуваат Холандските со 10%.
Бројот на компании со инвестиции во ЦИЕ варира помеѓу 61 во Бугарија и во Словенија до 140 во најголемата економија во регионот Полска.
„И покрај тоа што Полска е најголемата економија, соодносот на бројот на компании споредено с бројот на населението, ги издигнува на понапредни позиции Словачка, Унгарија и Чешка.
Тоа е поврзано со соодносот на корелацијата помеѓу износот и БДП, што е многу голема во тие држави.
Бугарија следи по три показатели. Во Романија и Полска, соодносот износ-БДП е помал“, се вели во анализата.
Во меѓувреме, податоците покажуваат дека вливањето на директни странски инвестициие најзначителен во Унгарија, 6,5% од БДП во 2018 година а тенденцијата продолжуваи во 2019 година.
При останатите држави регистрирани се пониски нивоа во тој дијапазон, 1,8 – 2,9 од БДП за минатата година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×