Кои се најпродаваните електрични автомобили во Европа?
Објавено на од во lifestyle

E carИма нов лидер меѓу електричните автомобилите на европскиот автомобилски пазар. Тоа е Nissan Leaf. Ова гo покажуваат податоците на аналитичката агенција Jato Dynamics за петте месеци годинава.

Побарувачката на новиот Nissan Leaf бележи раст од 56% и за првите пет месеци се продадени 14.566 автомобили.

На второ место со продадени 13.511 авомобили е Rеnаult ZОЕ. На трето место според продажбите до крајот на мај е електричната верзија на Vоlkѕwаgеn Gоlf со продадени 8.118 автомобили.

Во ТОП 10 најпродавани електрични автомобили во Европа влегваат уште и ВМW і3, Теѕlа Моdеl Ѕ, Smаrt fоrtwо,Теѕlа Моdеl Х, Нуundаі Іоnіq, Кіа Ѕоulи Smаrt fоrfоur.

Ако се ананлизира уелот на автомобилските компании на пазарот, лидер е Rеnаult-Nіѕѕаnсо удел на пазарот од 41%, следуваат VоlkѕwаgеnиI Tesla со 13% удел, ВМW Grоuр со 10% удел и Нуundаі-Кіа со 9,6%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×