Кој ќе биде главен град на дигиталната валута на Фејсбук?
Објавено на од во Економија
Најголемата социјална мрежа Фејсбук основа подружница во Женева наречена Libra Networks. Едно е јасно: градот во Швајцарија ќе игра важна улога во плановите на главниот извршен директор на Facebook, Марк Зукерберг за изградба на сопствен платен систем и сопствена валута.
libra-cryptocurrency-1440x1094Сега информациите што беше распространета од швајцарскиот весник Handelszeitung покажува колку далеку стигнале веќе плановите: Facebook размислува Женева да остане во седиштето на асоцијацијата наречена Libra Association. Клубот ќе биде во основата на целиот проект на валутата, појаснуваат швајцарските медиуми, повикувајќи се на неколку луѓе запознаени со прашањето.
Причините за изборот на ова место се стратешки: Швајцарија се смета за неутрална, домаќин е на бројни меѓународни организации и е симбол на правната сигурност. Сето ова се карактеристики кои можат да помогнат многу на амбициозниот проект на Facebook: да создаде светска валута, наречена Libra.
Најпрво, луѓето ќе можат да ги користат криптовалутите во производите на Facebook – WhatsApp, Messenger и, се разбира, самиот Фејсбук, но целта е да се создаде нов систем за плаќање за секого. Се верува дека ќе може да им служи на “милијарди луѓе ширум светот”, опишувајќи ги плановите за внатрешните ресурси, создавајќи комплетен екосистем за производство на нови финансиски услуги.
Политичките и социјалните последици би биле огромни ако проектот успее. Регулаторите и даночните власти ќе бидат подложени на истиот оној притисок како финансиските институции. Во одреден момент, по многу години, дури и влијанието на централните банки може да се предизвика, прво во земјите во развој.
Но, постои сериозен проблем: Дали светот има доволно доверба во Фејсбук за да ги довери финансиските услуги на него? Компанијата веднаш реагира на сомнежите: Фејсбук не сака да ја надгледува валутата и платниот систем. Ова е фундаментално решение. Тука се вклучени Швајцарија и сеуште нерегистрираната Женевска Libra Association. Таа мора да стане централен дел на новата валута.
Фејсбук не коментира за оваа тема, но извори запознаени со предметот истакнуваат дека тоа е “независна и непрофитна организација”. Тоа треба да вклучи универзитети, компании, финансиски актери и невладини организации. Сите тие ќе бидат институциите кои ќе го контролираат новиот платен систем и ќе ги одобруваат трансакциите во мрежата – накратко, ќе управуваат со таканаречениот валидаторски јазол и ток. Фејсбук ќе биде само еден од многуте играчи.
Ова ја ограничува моќта на Фејсбук. Покрај тоа, асоцијацијата ќе може да одлучува за промените во новиот систем на плаќање и валутата со двотретинско мнозинство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×