Кој повеќе инвестира во Србија: Кина или ЕУ?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Од 2013 година, Кина ја промовира својата иницијатива „Нов пат на свилата“, како нов модел за развој на земјите со забрзан економски развој. Западните земји се загрижени за амбициите на Кина и бараат одговор на стратегијата на Пекинг.
kina srbijaГерманската фондација Бертелсман објави студија под наслов „Колку инвестира Западот по новиот пат на свилата на Кина“. Студијата покажува дека западните земји не заостануваат зад Кина кога станува збор за инвестирање во споменатиот појас.
Така, се покажа дека помеѓу 2013 и 2017 година, земјите од Западот инвестирале во земјите на „Патот на свилата“ вкупно 290 милијарди долари, додека Кина инвестирала околу 285 милијарди во истиот период. Анализата на состојбата во одделните земји покажа дека за повеќето од овие земји инвестициите од Западот биле уште поважни од кинеските инвестиции. Таквите земји се, на пример, Индија, Виетнам, Авганистан, Египет и Нигерија.
Кога станува збор за Србија, Бертелсман исто така изјавува дека западните инвестиции во тој период изнесувале нешто помалку од 10 милијарди американски долари. Србија е во групата земји каде ЕУ „инвестира“ повеќе од Кина (на скала помеѓу „приближно еднаква“ и „значително повеќе“).
Целосната студија на англиски јазик може да се најде ТУКА.
Фондацијата Бертелсман наведува дека една од причините за ваквиот развој е што вклученоста на Кина во моментов е далеку зад најавите во Пекинг. Тие значително опаднаа оваа година во однос на 2016 или 2017 година, додека инвестициите од Западот се многу константни.
Кина исто така бара да инвестира во земји од Европската Унија, пишува Бертелсман, што е добро прифатено од критичарите на ЕУ во сопствените редови, бидејќи тие со задоволство ја претставуваат Кина како подобар партнер. Таква е, да речеме е Унгарија – но, исто така, кинеските инвестиции играат мала улога во споредба со трансферот и инвестициите од западните земји.
Со оглед на овие факти, Европската Унија има причина да биде уверена во однос на склучувањето партнерства со  земји со забрзан економски развој. Експертите на Бертелсман велат дека „Дискусијата за инфраструктурата и поддршката за инвестициите не треба да се води единствено како одговор на кинеска иницијатива“.
Европската Унија и Германија би можеле да преземат свои институции, технологии, деловни модели и вредносни системи во многу поголема мерка отколку што во моментов ја претставуваат како алтернатива на кинеската понуда и да извлечат многу поголема „јавна и дипломатска придобивка“ од таа понуда отколку што е во моментов, сметано во Бертелсман. Европската Унија на тој начин би можела да биде некој во земјите од тој појас што поставува стандарди на кои потоа треба да се придржуваат кинеските инвеститори.
Но, на крајот од студијата, Бертелсман исто така изјави дека ангажманот на Кина, кога се мери според релативна економска сила, е „3,7 пати поголем од Западот“. Ова исто така би значело дека Европската Унија исто така може да ги интензивира своите активности меѓу земјите со забрзан економски развој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×