Колку пари треба за да имате тим во Формула 1?
Објавено на од во hi-tech & business
Формула 1 е дефинитивно проглaсен за најгледан спортски настан во текот на годината со преку половина милијарда гледачи низ целиот свет. Како резултат на тоа водечките Ф1 тимови се постојано во трка на развивање на своите машини со цел да бидат понапред од своите конкуренти. Големите брендови, како што се на Ред Бул, Мерцедес и Ферари подготвени се да платат огромни суми. За 2014 година, буџетот на Ферари изнесуваше околу 470 милиони $. На што се трошат овие пари:
F-1
cars-team-cockpit-formula-one-mclaren-f1-motorsports-racing-cars-2560x1600-hd-wallpaper1БОЛИД: 125 милиони $

Најголемата сума за повеќето Ф1 тимови ја трошат на дизајн, развој и изградба на нарачана шасија.

 

 

Masters of Automotive Illustration SeriesМОТОРИ: 130 милиони $

Ф1 производителите како Ферари и Мерцедес трошат повеќе од 100 милиони долари годишно на развојот на моторите. Ова е главно за снабдување на своите тимови, но тие исто така обезбедуваат и други тимови со мотори и обично наплаќаат по 13 милиони $ во една сезона за таа услуга.

 

f4d82bba4cc6495c9dd9055763de28c5ТЕСТИРАЊЕ: 15 милиони $

Ограничувањата на Ф1 тестирањата во последните неколку години, забележа намалување на буџетите од 35 милиони $, на 15 милиони $ на годишно ниво.

 


GP AUSTRALIA F1/2014ВОЗАЧИ: 47 милиони $

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо е еден од најплатените спортски ѕвезди во светот, со годишна плата од 40 милиони долари од Ферари.

 

 

FIA-press-conference-Thursday-for-2014-German-Grand-Prix-597x398КОТИЗАЦИЈА ЗА УЧЕСТВО: 3.3 милиони $

Управното тело во Формула 1 ФИА, работи на основа на еден комплексен систем на влезни такси, каде што секој тим е должен даплати  базичен надомест од $ 500.000, плус $ 6,000 за секој освоен бод од претходната сезона во шампионатот на конструктори и $ 5.000 за секој бод од своите возачи.

paddock club abu dhabiРЕПРЕЗЕНТАЦИИ: 13 милиони $

Изгледа на прв поглед како несериозна ставка, но всушност толку изнесуват трошковите околу искажаното гостопримство кон своите спонзори, сукцесивно на трките во текот на една сезона.

 

 

 

 

GP ABU DHABI F1/2011

ОСТАНАТИ ТРОШОЦИ: 136 милиони $

Ова се однесува на плати на тимовите, патни трошоци и сл.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×