Компаниите во Србија се почесто ги праќаат вработените на полиграф
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во Србија последната година се попопуларна станува употребата на „приватен полиграф“ кој го користат се повеќе работодавачи, родители и сопружници со цел да ја проверат вистинитоста на тврдењата на своите вработени, деца, брачни другари и партнери или да констатираат некој вид на превара, пренесуваат српските медиуми.

Услугите на приватниот полиграф, за разлика од оние со кои се користи полицијата, можат да се добијат во приватните детективски агенции, а полиграфистите се поранешни припадници на полицијата, високо обучени за детектирање на лаги.

Професор доктор Остој Крсиќ од детективската агенција „Протект“ за Танјуг вели дека во приватната праска најчесто се тестираат случаи во врска со љубовни превари, брачни проблеми, куќни крадења кои ги прават децата па дури и гостите, како и оние кои крадат во приватните фирми.

Според него во приватните фирми се покажало дека најмногу крадат не само вработените, туку дури и партнерите – пријателите, кумовите и роднините.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×